Ako vybudovať okúzlujúcu skalku?

25. 5. 2015 | Obecné

Ako vybudovať okúzlujúcu skalku?

Skalka je nepostrádateľným prvkom záhradnej architektúry. Jej cieľom je evokovať prírodnú krajinu a vyvolávať ľúbivé pocity. Pokiaľ si prajete skrášliť vašu záhradu, nechajte sa inšpirovať niekoľkými radami, ako správne vytvoriť záhradnú skalku.

Stavba skalky je zodpovednou úlohou, ktorá vyžaduje estetické cítenie s dôrazom na prirodzený a pôvodný vzhľad. Z tohto dôvodu nie je inštalácia skalky vhodná pre všetky typy záhrad.

Základným kritériom je vhodné zapojenie do okolitého prostredia. Rovnako ako Aristoteles povedal o metafyzike: „Celok je viac, než súhrn jeho častí.“ Tak skalka bez dokonalého súznenia s okolím nebude nikdy vyzerať prirodzene.

Základné pravidlá pre inštaláciu skalky

Skalku spravidla inštalujeme vo svahoch alebo umelých vyvýšeninách. Pokiaľ máte v pláne pustiť sa do výstavby skalky, majte na pamäti nasledovné:

  • Používajte jeden druh kameňa a štrku,
  • zachovávajte farebnú štruktúru kameňov,
  • kamene môžu ležať na povrchu alebo byť čiastočne zakopané,
  • kamene ukladajte v nenápadných a prirodzených polohách s ťažiskom čo najviac dole.

Nezabúdajte na skalničky

Kamene plnia v skalke dvojitý účel – estetický a funkčný. Funkčným účelom sa rozumie vytvorenie vhodného prostredia pre pestovanie skalničiek. Kameň v skalke zabraňuje splavovaniu pôdy a vytvára vhodné miesta pre výsadzbu rastlín. Správne umiestnené kamene zadržujú časť vlahy a poskytujú rastlinám čiastočný tieň.

Medzi obľúbené skalničky patria soldanelka horská, lomikameň, materina dúška, nízke kosatce, horec čínský alebo opuncie či rozrazil východný. Druhov ďalších krásnych skalničiek je však veľmi veľa. Skúsení profesionály môžu cez letné obdobie do tienistých miest vysádzať odolné druhy vonkajších bonsají.

Okolie skalniček môžete vysypať riečnymi kamienkami TopStone, ich farba bude dokonale ladiť s vašim kamenným chodníkom alebo záhradnou terasou z kamenného koberca TopStone.