Čo je to výsyp mangánu a ako ho spoľahlivo odstrániť?

11. 10. 2016 | Obecné

Prírodné materiály sú cenené pre svoju jedinečnú štruktúru, farbu a vlastnosti. A práve originalita a výnimočnosť činia z prírodných materiálov luxusný artikel. Je tomu tak aj pri kamienkovom koberci TopStone, ktorý tvorí riečne kamienky a mramorové kamienky. Niektoré prírodné materiály ale môžu byť náchylné na chemické reakcie. Jednou z nich je výskyt mangánu.

Čo je to výsyp mangánu?

V prírode po stáročia prebiehajú chemické procesy počas ktorých dochádza k oxidácii a vzájomnej reakcii látok. Tieto procesy sú úplne bežné a prirodzené.

Jeden nevyhnuteľný prírodný proces sa úzko dotýka taktiež kamienkového koberca TopStone, konkrétne povrchu Madeira. Na ňom sa v niektorých prípadoch vytvára výsyp mangánu, ktorý sa prejavuje hrdzavou až hnedou škvrnou.

Tento výsyp vzniká reakciou horniny, v našom prípade riečnych kamienkov, ktoré vo výnimočných prípadoch na svojom povrchu obsahujú rudy železa a stopy mangánu. Nie je to však nič neobvyklého, pretože mangán je po železe a titáne tretím najviac sa vyskytujúcim kovom v zemskej kôre.

Výsyp mangánu vzniká na povrchoch TopStone Madeira veľmi zriedka. Napriek tomu, ak sa objaví, nemusíte sa ničoho obávať. Výsyp mangánu nemá vplyv na vlastnosti ani životnosť kamienkového koberca. Iba esteticky naruší vzhľad podlahy. Dobrou správou je, že hnedé škvrny výsypu sa dajú bez problémov odstrániť.

Ako odstrániť výsyp mangánu?

Zhrdzavená škvrna v podobe výsypu mangánu sa dá jednoducho odstrániť. Potrebovať budete len 31% roztok kyseliny soľnej nazývanej tiež kyselina chlorovodíková, štetec, vodu a prípadne kefu. Odstránenie škvrny nie je ťažké, len je nutné striktne dodržať pracovný postup a vziať si ochranné pomôcky v podobe rukavíc a ochranných okuliarov. Pred samotným odstránením si zároveň na podlahe vytvorte dostatok voľného priestoru.

Postup:

1. Malým množstvom kyseliny soľnej natrite miesto kde sa vyskytol výsyp.

2. Kyselinu nechajte pôsobiť maximálne 30 sekúnd.

3. Potom miesto vypláchnite prúdom vody zriedenou v pomere 100 : 1 s jedlou sódou. Jedlá sóda neutralizuje zvyšky kyseliny.

4. Ak hnedá škvrna nezmizne, môžete dodatočne použiť kefu a miesto dočistiť.

5. Pokiaľ fľak na podlahe zostal, postup opakujte.

Po odstránení škvrny môžete celú podlahu ošetriť revitalizačným náterom TopVital, ktorý podlahe vráti pôvodný lesk a povrch zároveň spevní. Každý zákazník, ktorý v minulosti zakúpil kamienkový koberec TopStone má na revitalizačný náter TopVItal doživotnú zľavu vo výške 20 %.

Ukážka výsypu mangánu:

ukázka výkvětu manganu