Dodajte záhrade eleganciu postavením suchého kamenného múru

27. 4. 2017

Hľadáte vhodný architektonický prvok, ktorým skrášlite záhradu? Vsaďte na kamenné stavby, ktoré do záhrad prinášajú harmóniu, pôvab a šarm starých časov. Stačí sa inšpirovať malebnými záhradami v krásnom Provensálsku, kamennými múrmi oddeľujúcimi pastviny v starom Anglicku alebo kamennými mostami pretínajúcimi holandské vodné kanále.

Ak teraz nahliadnete do akejkoľvek svetovej kultúry, vždy narazíte na pôvodné kamenné stavby v podobe oporných múrov, plotov, akvaduktov a ďalších prvkov z prírodných materiálov. Svoje uplatnenie nachádzajú kamenné stavby i v dnešných záhradách. Zatiaľ čo v minulosti u kamenných stavieb prevládala funkčnosť, dnes prevláda rola estetická.

Záhradu opticky rozdelí kamenný múr

Nenáročným zahradným prvkom na výstavbu i miesto sú suché kamenné múry, ktoré opticky rozdelia záhradu a zároveň slúžia ako prirodzené miesto pre vegetáciu skalničiek i slnenie drobných živočíchov. Dobre postavený suchý múr zároveň vydrží dlhé desaťročie. Kvôli absencií spojovacieho materiálu môže cez múr dobre pretekať voda a múr nepoškodia ani teplotné výkyvy.

V porovnaní s betonovými múrmi, sú steny z prírodných kameňov nielen krajšie, ale zároveň taktiež lacnejšie. Budovať totiž nemusíte priamo zo zakúpených kameňov. Mnohokrát si bohato vystačíte s nepotrebnými kameňmi zo zbúraných starých domov alebo poľnohospodárskych stavieb.

Ideálne miesto pre skalničky

Každý suchý kamenný múr vyniká svojimi jedinečnými škárami a dutinami. A práve tie sú vhodné pre výsadbu skalničiek sukulentov a okrasných suchomiľných trávin. S výsadbou môžete začať ihneť po dokončení stavby múru.

Suchomiľné rastliny nie sú nijak zvlášť náročné na výsadbu, ani nevyžadujú náročnú starostlivosť. Výduť v stene stačí vyplniť substrátom a do hĺbky 3 až 5 cm vložiť rastlinku. Pokiaľ to priestor dovolí, je vhodné substrát ešte obložiť obliakmi alebo obsypať riečnymi kamienkami TopStone, ktoré vám zostali z pokládky zahradného chodníka.

Po pár týždňoch sami spoznáte, že nový múr začne žiť svojim vlastným životom. Skalničky začnú kvitnúť a prilákajú včely, čmeliaky a rôznorodý hmyz. A v slnečných dňoch sa na rozpálených kameňoch budú vyhrievať jašterice.

Ilustračné foto Beaute - Blog.cz