Kamenné koberce TopStone dokonale izolujú krokový hluk

14. 12. 2017

Rekonštrúkcia bytu sa nezaobíde bez úvah, akú vybrať podlahovú krytinu. Okrem dizajnu sa sústreďte predovšetkým na požadované vlastnosti a akustický útlm. Výmena podlahovej krytiny v panelových domoch za materiály s nižším akustickým útlmom totiž môže viesť k nepríjemným susedským problémom.

 

Rezonáciu hluku spôsobujú stropné panely i nevhodná podlahová konštrukcia

Nie je žiadným tajomstvom, že hluk v panelových domoch sa šíri s väčšou intenzitou ako v prípade rodinných domov. Na vine sú predovšetkým panely, ktoré sú dobrým akustickým rezonátorom. Druhým faktorom je samotné prevedenie podlahovej konštrukcie, ktorej chýbajú požadované vlastnosti akustického útlmu.

Ak počujete každý krok susedov bývajúcich nad vami, môže za to zlá kroková nepriezvučnosť. Kroky a všetky rázy sú totiž prenášané podlahovou krytinou a konštrukciou podlahy priamo do stropu bytu umiestneného o poschodie nižšie. K zvýšenej krokovej nepriezvučnosti a utlmeniu rázov slúži ako zvuková izolácia podlahového podkladu, tak i vhodná podlahová krytina.

Krokový hluk najlepšie šíri laminátová podlaha

Obecne krokovú nepriezvučnosť zvyšujú mäkké materiály, napríklad koberce. Tie však nie sú celkom praktické, obtiažnejšie sa udržujú a nie sú vhodné do celého bytu.

Jedným z najväčších rezonátorov krokového hluku sú laminátové podlahy, ktoré sú tvrdé a zvuk výborne šíria do podlahovej konštrukcie. Častým problémom je mylná domnienka, že pre akustickú izoláciu stačí iba podkladový Mirelon v hrúbke dva až tri milimetri. Bohužiaľ nestačí. Mirelon a podobné podkladové materiály netvoria dostatočnú akustickú izoláciu. Kroky sa tak ďalej prenášajú do podlahovej konštrukcie.

Ako na zvukovú izoláciu?

Pre dostatočnú zvukovú izoláciu napríklad laminátových či drevených podláh je vhodné použiť špeciálne akustické panely z korku či iných materiálov. Tie sa inštalujú pod podlahový poter. Ich nevýhodou je pracná a nákladná inštalácia vrátane podstatného zvýšenia podlahy.

Kamenné koberce TopStone výborne izolujú zvukové vlny

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že kamenné koberce silno rezonujú. Opak je však pravdou. Epoxidová živica prepájajúca jednotlivé kamienky je dokonalým izolátorom, ktorý pohlcuje vibrácie, zvukové vlny a tým i krokový hluk. Zároveň nie je nutné podklad akokoľvek zvukovo izolovať. Vďaka tomu kamenné koberce TopStone predstavujú vhodnú podlahovú krytinu do bytov, ktorá poskytuje dokonalý krokový útlum.

Vyberte si zo širokej palety farebných odtieňov, ktoré vždy dokonale prispôsobíte vášmu vysnívanému interiéru.