Nenáročné spevnenie turistických chodníkov

12. 5. 2015 | Obecné

Nenáročné spevnenie turistických chodníkov

Česká republika ako jedna z mála krajín je doslova pretkaná turistickými trasami a náučnými chodníkmi. Každým rokom vznikajú nové trasy, ktoré turistov smerujú za prírodným bohatstvom, k významným miestam a rodiskám známych osobností.

Pri samotnej výstavbe riešia zhotovitelia otázku, ako a hlavne čím vhodne spevniť turistické trasy a prírodné posedenie, aby sa po dažďoch chodníky nepremenili v blatistú prekážku. A tak vidíme, ako sa náučné chodníky často zložito a hlavne s veľkými nákladmi vybavujú obrubníkmi a vysypávajú štrkom. Hádam najhorším prípadom je položenie asfaltového koberca, ktorý do prírody jednoducho nepatrí.

Náučné chodníky lacno, rýchlo a v súznení s prírodou

Našťastie existuje lacná a ekologicky šetrná varianta pre úpravu nespevnených plôch turistických vyhliadok, odpočívadiel a náučných chodníkov. Riešením je kamienkový systém TopStone Mesh pre nespevnené povrchy.

Kamienkový povrch sa vo dvoch vrstvách pokladá priamo na zhutnené štrkové lóže. Súdružnosť oboch kamienkových vrstiev zaručuje špeciálne armovanie TopMesh.

Prírodný kamienkový povrch nielenže dokonale splýva s prírodou, ale zároveň vyniká výbornými vlastnosťami. Tými sú vysoká pevnosť, jednoduchá tvarovateľnoť, ekologická nezávadnosť, mrazuvzdornosť a hlavne vodepriepustnosť. Dažďová voda je tak z veľkej časti vsakovaná do podložia, čo má pozitívny vplyv na prírodu, ktorá netrpí vysušovaním.

Cesty v golfových i rekreačných areáloch

Kamenným kobercom TopStone Mesh je možné taktiež spevniť cesty napríklad na golfových ihriskách a v rekreačných areáloch.

Povrch je naviac nenáročný na údržbu. Kamenný koberec je možné jednoducho pozametať alebo vyčistiť vysokotlakovým čističom. Výhodou je odolnosť povrchu voči mrazom. Nemusíte sa tak obávať jeho deformácie cez zimné obdobie. Kamenný koberec TopStone je taktiež odolný voči soliam, a tak nie je problém v zimných mesiacoch chodníky bežne soliť.