Pre podlahové kúrenie je najvhodnejšia kamienková podlaha

27. 10. 2014 | Obecné

Obľuba podlahového kúrenia je v posledných desiatich rokoch na prudkom vzostupe. Tento druh kúrenia sa čím ďalej viac používa v novostavbách a v nízkoenergetických domoch. Podlahové kúrenie výrazne zvyšuje efektivitu výhrevnosti miestností a znižuje energetické náklady. Avšak zlá voľba podlahovej krytiny vie výsledný efekt poriadne skomplikovať.
Vykurované podlahy v kúpeľniach a kuchyniach sú štandardom väčšiny novostavieb. Stále viacej majiteľov domov si však necháva inštalovať podlahové kúrenie po celom dome. Výhodou je estetická stránka, kedy vám vnútorné steny nenarušujú radiátory a teplovodné potrubie.
Ďaleko väčšou výhodou je samotné šírenie tepla a väčšia efektívnosť kúrenia. Od radiátorov sa ohriaty vzduch šíri prúdením smerom ku stropu, kde sa ochladí. Teplo tak koľkokrát nevyhreje protiľahlé zákutia. Naproti tomu podlahové kúrenie sála ohriaty vzduch rovnomerne po celej miestnosti.
Kvôli rovnomernej výhrevnosti od spodku miestnosti niesú kladené tak vysoké tepelné nároky na tepelné médium. To znamená, že teplota vody pre ohrev radiátorov musí mať okolo 50 – 70 oC. U podlahového kúrenia postačí v prípade teplovodného rozvodu teplota média okolo 35 oC. A to už predstavuje zásadní energetickou úsporu vo výške až 20 %.

Akú zvoliť krytinu?

Pri inštalácii podlahového kúrenia sa vedú časté diskusie, akú vlastne zvoliť podlahovú krytinu. Pri výbere podlahy musíte mať primárne na mysli nízky teplotný odpor, ktorý sa líši podľa použitého materiálu.
Uvádza sa, že môžete použiť laminátové aj vinylové podlahy čiastočne zakryté napríklad kobercom. Nieje to však šťastné riešenie, pretože úplne zamedzíte priechodu tepla
a v konečnom dôsledku žiadnych úspor nedocielite.
Časté obavy plynú z reakcie podlahovej krytiny na prudký nábeh tepla. Či sa podlaha nezdeformuje, nepokrúti alebo úplne nezničí. Preto veľa projektantov volí inštaláciu keramickej dlažby, ktorú výkyvy teplôt neovplyvnia. Keramická dlažba má však zásadné nevýhodu. V dobe, kedy sa podlaha netemperuje, je dlažba nepríjemne studená a naviac sa musí vynakladať viac energie na jej opätovné prehriatie.
Z tohto dôvodu sa v posledných rokoch čím ďalej viac využíva kamienková podlaha TopStone, ktorá je ideálna pre podlahové kúrenie. Disponuje ešte nižším tepelným odporom než keramická dlažba a v dobe nečinného kúrenia nás nikdy nechladí. Práve naopak je veľmi príjemná na dotyk bosou nohou.

Teplovodné alebo elektrické kúrenie?

Pri inštalácii teplovodného rozvodu podlahového kúrenia je nutné rozvody zaliať anhydridom a až potom môžeme pokladať kamienkovú dlažbu TopStone.
Ak zvolíte kúrenie prostredníctvom elektrických podlahových roštov, potom priamo na elektrické rošty môžete položiť kamienkovú podlahu. Vďaka tomu nezvyšujete výšku podlahy a nepridávate ďalšie vrstvy, ktoré spôsobujú odpor vo vedení tepla.
Pri oboch spôsoboch je nutné popredu zatepliť podkladovú vrstvu, na ktorú sa podlahové kúrenie inštaluje.

Výhody interiérové podlahy TopStone

Interiérová podlaha TopStone je vysoko tepelne izolačná, odolná proti vode a vlhkosti. Zároveň sa veľmi dobre udržuje. Na výber je niekoľko farebných prevedení a tiež možností uzavretia vrchnej štruktúry.
Podlaha môže mať prirodzenú kamienkovú štruktúru alebo je možné ju prostredníctvom špeciálnej vrstvy Lock uzavrieť. Povrch tak bude dokonale hladký, ako dlažba, ale pritom bude protišmykový a nikdy vás nebude chladiť.