Prerastaniu buriny zamedzia riečne kamienky

30. 11. -0001 | Obecné

Nekončiaci boj s burinou trápi veľké množstvo chalupárov a záhradkárov. Namiesto chemických postrekov existuje k prírode šetrná alternatíva, ktorá Vašej záhrade pridá na kráse. Prerastaniu buriny zabráni mulčovacia kôra alebo kamienkový zásyp.

Skôr než sa pustíte do zasypávania okrasných záhonov, položte na zem čiernu netkanú textíliu. Textília lepšie zamedzí prerastaniu nežiaducích rastlín. Zároveň do textílie môžete vysádzať obľúbené letničky a trvalky. Fóliu stačí v danom mieste rozrezať.

Výhody a negatíva mulčovacej kôry

Mulčovacia kôra je rozdrvená smreková a borovicová kôra. Použite aj drevenú štiepku vyrobenú z náletových drevín. Farebná mulč je vhodná predovšetkým k ihličnanom a jednoduchším záhonom, kde v plnej miere vyniknú jej farby. Pokiaľ si prajete aby Vaša záhrada bola vo farebnom kontraste, tak sa vyrába aj farebná štiepka, ktorá je tónovaná ekologickými farbami.

Výhodou mulčovacej kôry je samotný prírodný materiál, ktorý dýcha a rastlinám dodáva vlahu. Na druhej strane vlhká kôra kvasí a vydáva typický zápach, ktorý nemusia všetci znášať. Behom kvasenia môže dochádzať k prenosu hubových chorôb na vysadené rastliny. Nevýhodou je taktiež vyplavenie kôry behom prudkých dažďov. Preto počítajte s tým, že kôru budete musieť pravidelne dosypávať.

Odolné a estetické riečne kamienky

Alternatívou k mulčovacej kôre sú riečne kamienky, či drobný štrk, ktorý pôsobí esteticky a je praktický. Kameň neabsorbuje vlhkosť, takže nekvasí a nemnožia sa v ňom plesne a huby. Výhodou kamienkov je ich odolnosť a stálosť. Nie je preto potrebné ich dosypávať.

K zasypaniu záhonov je vhodná frakcia kamienkov 4/8, 8/16 nebo 16/22. Veľmi efektívne pôsobia kombinácie väčších kamienkov s malými riečnymi kamienkami TopStone.

Typickým sfarbením záhradných kamienkov sú biele a šedé odtiene. Použiť ale môžete akékoľvek farebné varianty vrátane tmavých odtieňov. Riečne kamienky TopStone zároveň vytvoria ideálne spojenia medzi záhradou a Vaším kamienkovým kobercom. V tomto prípade zvoľte rovnakú farebnú variantu kamienkového koberca a doplnkový záhradný vsyp.