Rekonštrukcia pivničnej podlahy v panelovom dome

30. 11. -0001 | Obecné

Väčšina panelových domov na Slovensku bola postavená v 70. – 90. rokoch. To už je dosť rokov, ktoré sa podpísali aj na podlahách v pivniciach a v spoločenských priestoroch. Poradíme Vám, ako podlahy v pivniciach, kočikárňach a sušiarňach nenáročne zrekonštruovať.

Pri revitalizácii sa zabúda na spoločné priestory

Priemerný vek panelového domu je približne 35 rokov. Takmer väčšina už dávno prestala vyhovovať súčasným energetickým nárokom a značne ošumelý vzhľad spoločenských priestorov. Mnoho panelových domov síce prešlo rekonštrukciou v podobe výmeny okien, zateplenia a výmeny výťahov. Valnou časťou domov tieto úpravy ešte len čakajú.

Na čo sa však pri rekonštruovaní myslí ako posledné sú spoločné priestory a pivnice. A podľa toho to tak veľakrát aj vyzerá. Betónové podlahy sa nedajú poriadne umývať, pretože sú popraskané a drobia sa. Môžete to však zmeniť.

Pivničné podlahy s novým leskom

Majitelia bytov, respektíve bytové družstvá odkladajú revitalizáciu pivničných podláh z dôvodu malého využívania a taktiež z obáv z náročnosti rekonštrukcie. Opak býva ale pravdou, rekonštrukcia starej cementové podlahy nemusí byť náročná, obzvlášť keď sa zrealizuje s rozumom.

Na opravu prasklín v cementovom potere je vhodné sponkovanie betónu. Realizujeme prípravkom TopStone Filler z rady stavebnej chémie. Pokiaľ sa v podlahe vyskytujú výtlky, potom nedostatky opravíte špeciálnou opravnou sadou Plastbetón. Plastbetón slúži taktiež k vyrovnaniu nerovností od 1 mm.

Po zapravení povrchu aplikujte na podlahu penetráciu, napr. TopStone EP01 epoxidovú viacúčelovú hmotu TopStone EP11. Hmota slúži ako epoxidový náter alebo ako stierka. Rozdiel je v aplikovanom množstve. Epoxidovým náterom zjednotíte celý povrch, ktorý je jednoducho čistiteľný a odolný voči mechanickému a chemickému zaťaženiu. Ďalšou variantov je finálny štruktúrovaný náter TopStone EP12. Nátery sa dajú farebne tónovať v 213 farebných odtieňoch zo vzorkovníku RAL.