Spestrenie záhrady kamenným solitérom

17. 6. 2015 | Obecné

Spestrenie záhrady kamenným solitérom

V jednom z predchádzajúcich článkov sme sa zaoberali realizáciou skalky. Dnes vám predstavíme druhý spôsob, ako opať pomocou kameňov záhradu esteticky skrášliť.

Impozantné kamenné solitéry

Pokiaľ sa nechcete púšťať do náročnej inštalácie skalky, alebo skalka by esteticky nezapadla do celkového konceptu záhrady, môžete záhradu skrášliť kamenným solitérom alebo menhirom. Tieto kamenné velikány sú vhodné pre inštaláciu do záhrad s dostatočne veľkou plochou, v ktorých plne vynikne ich dominancia a krása.

Pred samotným nákupom kamenného solitéra nepodceňujte jeho výber. Kamenný skvost vás musí zaujať a mal by mať nevšedný charakter, ktorý môže pripomínať postavu, zvieraťa alebo mytickú postavu. Len tak bude stále priťahovať pohľady vás a vašich návštev. Nie menej dôležitý je taktiež druh samotného nerastu. V českých kamenárstavach zakúpite predovšetkým čadičové, vápencové, pieskovcové a mramorové solitéry.

Pri instalácií buďte dôkladní

Solitéry sa inštalujú horizontálne, aby vynikla ich mohutnosť a jedinečnosť.  Spravidla sa na záhradu inštaluje len jeden kus. Viac kusov by rozptylovalo pozornosť.

Pri inštálací dajte, aby bol menhir stabilne a bezpečne umiestený. Okolo solitéra môžu pobehovať deti, opierať sa oň a hrať sa pri ňom. Aby sa menhir nevyvrátil, spodnú časť kameňa v dostatečnej miere umiestnite pod zem. Pri inštalácií väčších kameňov si zavolajte odborníka alebo sa informujte u predejcu.

Aby i bezprostredné okolie splynulo so solitérom, môžete okolo kameňa nasypať obliaky alebo riečne kamienky TopStone. Do kamienkov tak jednoducho hrabľami vytvarujete linky, ktoré kamennému vsypu dodajú úplne netradičný vzhľad. Obdobná úprava je používaná v japonských záhradách.

Solitéry ako súčasť prirodzenej krajiny

Kamenné solitéry alebo menhiry sú bežnou, avšak netradičnou súčasťou krajiny. Veľké množstvo ich nalezneme v severozápadní Francii, Španělsku, Anglii, ale také v České republice. Nejznámějšími českými menhiry jsou Kamenný pastýř u Klobuk a Zakletý mnich u Drahomyšle. Více se můžete dočíst v tomto článku.

K solitérům se váže mnoho pověstí, jsou jim přisuzovány magické, léčivé a energetické síly. Jedno je však jasné, přirozená fascinace z těchto přírodních krás je dána jejich nevšedností a majestátností. Se solitérem vaši zahradu jednoznačně odlišíte.