Svetlo, kľúč k pohode a relaxácií

16. 2. 2015 | Obecné

Je leto, pohody a relaxácie čas. K romantike a dokonalému pôžitku letného večera s blízkymi máte všetko pripravené. Jediné, čo potrebujete vyriešiť, je tlmené, príjemné osvetlenie záhrady a priestoru k sedeniu. Aké sú súčasné trendy?

Vonkajšie osvetlenie záhrady je v porovnaní so svetlami interiérovými o niečo viacej náročnejšie na výber. Čo ich od vnútorných svetiel odlišuje najviac, je požiadavka na vyššiu odolnosť a dlhšiu životnosť. Svetlá, ktoré si raz do záhrady nainštalujeme, chceme mať funkčné a bezpečné po celý rok, a nie ich meniť každý mesiac. Pokiaľ patríte medzi nováčikov, zoznámime vás so základnými typmi vonkajšieho osvetlenia a doporučíme miesta, pre ktoré sú jednotlivé druhy najviac vhodné. Základné delenie začína podľa miesta umiestnenia. Svetlá do záhrady medzi kvetiny budú iného typu, ako svetla k podsvetleniu fasády. Pre umiestenie do záhonu rozkvitnutých kvetín je najlepšie siahnúť po kvalitnom LED svietidle. Ak kupujete osvetlenie fasády, doporučujeme zvoliť niektoré z nástenných svietidiel, u ktorých je možné skvelo nastaviť smer a sklon kuželu svetla. Tento druh sa hodí taktiež pre osvetlovanie terás a balkónov, predovšetkým vďaka možnosti rotácie kuželu do priestoru. Samostatnou kapitolou sú svietidla nástenné ktoré inštalujeme k vchodovým dverám a garážovým bránam. K osvetleniu príjazdovej cesty k domu sa ponúkajú najpraktickejšie zápustné svietidlá alebo vonkajšie stĺpiky. Tie je možné ale i s trochou dizajnérskeho citu vedieť nainštalovať medzi stromy a kríky do záhrady.

Dlhodobým a nestárnúcim trendom sú  dobre známe závesné alebo stropné svietidlá. V poslednej dobe veľmi obľúbené sú poháňané solárnou energiou. Ak  ste duša romantická, siahnite po papierových lampiónoch a rozvešajte ich na šnúry okolo záhradného posedenia. Môžete si byť istí, že návšteva nebude chcieť odísť.

A pokiaľ túžite po úplne dokonalom zážitku relaxácie, doprajte si nový prírodný povrch okolo domu a posedenia. Ideálnym spoločníkom vám bude kamienkový povrch z riečnych alebo mramorových obliakov, ktorý sa ani za veľkého slnečného žiaru neprehrieva. Za svitu lampiónov vás chôdza po ňom poteší a budete si pripadať ako v tropickom raji.