Vytvárame záhradné nášlapy z riečnych obliakov

26. 4. 2016 | Obecné

V predchádzajúcom článku sme se venovali jarnej úprave zahradných chodníkov. Nie každý si ale praje mať súvislý chodník, preto vám poradíme, ako si vytvoriť praktické a elegantné kamenné nášlapy.

Elegantné a užitočné obliakové nášlapy

Záhradné nášlapy príjemne dotvárajú celkový vzhľad záhrad a pritom umožňujú dostať se suchou nohou do okrasných zákoutí. Prednosťou nášlapov je ich vzdušnosť, ktorá opticky záhradu nerozdeľuje. Túto vlastnosť oceníte práve v okrasných částiach záhrad, ktoré by nemali byť rušené výrazným a súvislým chodníkom. Nášlapy preto vytvárajú symbiózu so záhradou, a to zvlášť pokiaľ sú umiestnené zarovno s okolitím terénom.

K pokláke zahradných nášlapov môžete využiť prírodný kámeň, drevo, betónové prefabrikáty alebo obliakový koberec TopStone, ktorý vyniká krásnym prírodným vzhľadom stvoreným priamo pre záhrady. Pri pokládke nášlapov môžete naplno dať priechod svojej fantázií. Nie sú tu vyžadované rovné línie, preto môžete vytvárať najrôznejšie oblúky a zátačky.

Jednoduchá pokládka bez ťažkostí

Kedže si prajeme našu záhradu odlíšiť a dať jej jedinečný a osobitý vzhľad, zvolili sme pre tvorbu nášlapov riečne obliaky TopStone. Výhodou nášlapov z kamenného koberca TopStone je možnosť vytvárať najrôznejšie tvary i veľkosti presne podľa vašich predstáv. Zároveň realizácia nie je vôbec náročná, preto sa pustime do práce.

1. Najskôr si vyznačte trasu chodníku a veľkosť i tvar jednotlivých nášlapov. K vyznačeniu vám pomôže napríklad značkovací sprej. Ideálna vzdialenosť stredu nášlapu od seba je 50 – 65 cm.

2. Na vyznačených miestach odstráňte trávu a zeminu približne do hĺbky 5 - 10 cm.

3. Do pripravených nášlapov nasypte vrstvu riečnych obliakov, aby zaplnila približne polovicu hĺbky. Obliaky rovnomene rozprestrite a udusíte.

4. Podľa návodu si pripravte zo živicového spojiva a riečnych obliakov kamenný koberec TopStone. Pripravenú zmes kamenného koberca naneste na zhutnený základ a povrch dôkladne uhľaďte.

Vzniknuté nášlapy necháte 24 hodín zatvrdnúť a tým je krásny chodník z riečnych nášlapov hotový.