Často kladené dotazy

Jedná sa o kamienkový povrch, ktorý býva opisovaný tiež ako kamenný koberec, kamienková podlaha alebo kamienková dlažba. TopStone je materiál tvorený zmesou prírodných kamienkov a unikátneho spojiva (dvoch zložiek živice zl. A a tvrdidla zl. B).

Pre viac informácií si stiahnite materiálový list: pojivo EpoStone

 <

Sú vhodné pre úpravu alebo renováciu starých a nových betónových plôch v exteriéri i interiéri. Konkrétne možno materiál používať pre úpravu chodníkov, terás, balkónov, príjazdových ciest či vjazdov do garáží, okolie bazénov, vonkajších schodov a schodísk.

Pre viacej informácií si stiahnite materiálový list: Povrch TopStone [PDF]

 

Unikátnou vlastnosťou je vodepriepustnosť. V lete sa netvoria na povrchu kaluže a v zime sa nešmýka, povrch je pevný a bez špár, je mrazuvzdorný a nenáročný na údržbu.

 

Kamienkové povrchy TopStone možno používať na nové betónové plochy, ale predovšetkým tiež na betón starý, nerovný a nevzhľadný bez nutnosti jeho vybúrania. Ďalej na starú, ale úplne funkčnú keramickú dlažbu, ktorá musí tvoriť pevný podklad a nesmie byť "dutá" či popraskaná (v opačnom prípade ju doporučujeme vybúrať). Materiál TopStone je vhodný i na zámkovu dlažbu, pokiaľ je uložená do podkladového betónu.

Sme tí, čo kamienkové povrchy alebo kamenné koberce priniesli na náš trh. 18-tym rokom zlepšujeme, ako náš materiál, tak naše služby. Vyvíjame nové riešenia, inovujeme.

Možnosti využitia v interiéri sú široké,  napr. chodby, garáže,  pivnice, vstupné haly, obývacie izby, spálne, kúpeľne, schodištia, sauny, okolia vnútorných bazénov, zimné záhrady apod. Pokládka povrchu TopStone v interiéri je realizovaná v troch možných štruktúrach. Rozhodujúci pre výber štruktúry povrchu v interiéri je miera zaťaženia vodou. V interiéroch sa pre pokládku povrchu TopStone používa unikátne spojivo EpoStone Clear, ktoré je nezávadné, číre a bez akéhokoľvek zápachu, má rýchlejšiu dobu vytvrdenia = skoršiu dobu k užívaniu.

 

 

Áno, unikátne spojivo používané v interiéri je certifikované atestom nezávadnosti bez obsahu škodlivého NONYLFENOLU. Výrobok je označený značkou „CE“ – záruka predpísaných parametrov EU normou pre použitie podlahy. Povrch je antialergénny (menej sa práši).

Povrch sa udržuje klasickým spôsobom – vysáváním, zametaním, vytieraním, parným čistením apod.
Otvorená štruktúra povrchu je vhodná tam, kde povrch nie je zaťažovaný vodou. Naopak jej veľkou výhodou v interiéri je, že sa v porovnaní s plávajúcou podlahou netvoria na povrchu prachové chuchvalce, prach postupne zapadá do štruktúry a jednoducho ho odstránite práve klasickým vysávačom. Takýto povrch je antialergénny.

 

Naše spojivo neobsahuje jedovatý nonylfenol a na základe jeho dlhoročného vývoja má jedinečné vlastnosti: pevnosť, poradí si s vlhkosťou, má vysokú UV stabilitu a poctivú cenu. Veľkú pozornosť tiež venujeme kvalite a čistote plniva tj. kamienkom. Sú niekoľkokrát prané a triedené bez prachových častíc.

Cena obsahuje spojivo tj. chemické zložky (živica zl.A a tvrdidlo zl.B) a plnivo tj. riečne alebo mramorové kamienky. TopStone je poctivé riešenie za poctivú cenu.

Áno môžete. Zbytková vlhkosť na podkladovú konštrukciu neovplyvní priľnavosť a výsledné vlastnosti v povrchu. 

Pri rozpúšťaní ľadu sa na povrchu netvoria kaluže, takže pri opätovnom zamrznutí nedochádza k tvorbe zľadovatelej plochy. Ľad pretrváva v medzerách medzi kamenivom a pri oteplení preteká voda pomedzi vrstvu kamenného koberca.

Máme preškolených, certifikovaných a kvalitných partnerov pre pokládku a predaj našich povrchov a doplnkových materiálov. Kvalitný záručný a pozaručný servis. Sme bližšie k zákazníkovi.

 

Pozrite sa na náš zoznam certifikovaných zmluvných partnerov

Ponúkame veľkú škálu povrchov, ktoré tvoria dva druhy plniva (kamienkov). Kamienky riečne a kamienky mramorové vo viacerých farebných prevedeniach. Riečne kamienky majú veľkosť (frakciu) kamienkov 2 – 8 mm. Všetky nami ponúkané povrchy s riečnymi kamienkami MADEIRA, JÁVA, ELBA, KORSIKA, KRÉTA možno používať pre pochôdzné plochy napr. v okolí bazénov, pre chodníky, na terasy a rovnako tak i pre plochy pojazdné, napr. pre úpravu príjazdových ciest, vjazdov do garáži či státia pre autá. Pre zvislé plochy (schody, schodisko, apod.) doporučujeme povrch MADEIRA (frakcia 2 – 5 mm) alebo povrch JÁVA či ELBA (frakcia 2 – 8 mm).

Mramorové povrchy ponúkame v jedenástich základných farebných prevedeniach, ktoré možno medzi sebou podľa vlastného vkusu zákazníka kombinovať. Mramorové kamienky majú veľkosť (frakciu) 4 – 7 mm. Hodia sa pre plochy pochôdzné (doporučená hrúbka 1 cm) i pre plochy pojazdné (doporučená hrúbka 1, 5 cm). Na základe konkrétnej objednávky zákazníka sme schopní dodať mramorové povrchy rovnako vo velikosti kamienkov (frakcia) 2 – 4 mm, tieto doporučujeme pre pochôdzne plochy.

 

Áno. Prevažná väčšina zákazníkov si menšie plochy položila sama. Dôraz je treba dať na dôkladné premiešanie všetkých zložiek a následné položenie podľa priloženého návodu k pokládke. Doporučujeme tiež pred pokládkou zhliadnuť náš video návod.

 

 

Plnivo (kamienky) sú balené v plastových vreciach o hmotnosti 25 kg. Spojivo je dvojzložkové, teda živica (zložka A) + tvrdidlo (zložka B). Zložky spojiva sú balené samostatne v maloobchodných plastových obaloch o hmotnosti 2, 5 kg, 5 kg a 7, 5 kg. Každá dodávka obsahuje prehľadný návod k pokládke v tlačenej podobe a etikety na obaloch výrobkov obsahujú prehľadnú informáciu o miešacích pomeroch zložiek spojiva.

Doporučená hrúbka povrchu s mramorovými kamienkami je pre pochôdzie plochy 1 cm a pre plochy pojazdné 1, 5 cm. V prípade realizácie zvislých plôch a v prípade, že podklad nie je ideálne rovný, doporučujeme pri objednaní materiálu počítať s dostatočnou rezervou (min. 15 %).
U mramorových kamienkov s menšou frakciou 2-4 mm (m09) a u riečnych kamienkov s frakciou 2-5 mm (k01) možno povrch realizovať i v menšej hrúbke - od 0,8 mm.

 

  Hrúbka cena / m2
riečny kamienok (2-5 mm) 10 mm 9,28 €
riečny kamienok 15 mm 13,92 €
riečny kamienok 20 mm 18,56 €
mramor (2-4 mm, iba interiér) 8 mm 14,22 €
mramor 10 mm 17,77 € 
mramor 15 mm 26,66 €

Zvislé plochy sa pokladať dajú. Maximálne však do výšky 30 cm. Zvislá plocha sa musí zašalovať a vždy je potrebné, aby pod touto zvislou plochou bol súdržný podklad. U zvislých plôch je nutné pred pokládkou povrchu TopStone používať penetráciu TopFix.

 

Pre viac informácií si stiahnite Návod na pokládku zvislé plochy - Technologický postup STAIRS [PDF]<

Pokládku doporučujeme vykonávať za pekného počasia. Vonkajšia teplota nesmie klesnúť pod 10°C. Limitný je 5°C. V prípade dažďa pokládku nerealizujte.

To záleží na zručnosti. Doporučená dĺžka spracovateľnosti zmesi je 40 min. pri vonkajšej teplote 20°C. Pri vyšších teplotách sa teda doba spracovateľnosti skracuje a pri nižších predlžuje. Doporučujeme si prácu dobre rozvrhnúť a na jeden raz namiešať menšie množstvo materiálu, napr. 25 kg plniva (kamienkov) a adekvátne množstvo spojiva podľa etikety. Najskôr sa zmieša adekvátny pomer živice a tvrdidla v samostatnej plastovej nádobe a následne sa zmes vyleje do kameniva, do 24l plastového vedra a opäť sa dôkladne premieša.

Všetky potrebné informácie nájdete v návode na pokládku.

 

 

I keď má povrch TopStone samopenetračné vlastnosti, penetráciu podkladu doporučujeme. Pri penetrácii dochádza k ideálnej priľnavosti povrchu TopStone k podkladu a k predĺženiu životnosti celého systému. Z nášho výrobného sortimentu ponúkame a doporučujeme penetráciu TopFix. Penetrovanie je jednoduché a možno ho urobiť v jednom kroku s pokládkou materiálu TopStone. Pozor v prípade pokládky povrchu na novozrealizované betóny (vek do 1 mesiaca). Z dôvodu vysokej vlhkosti je nutné podklad penetrovať VŽDY.

Penetrácia TopFix nenahradzuje hydroizoláciu.

Význam slova je rozšírenie, roztiahnutie, zväčšenie. V našom obore je dilatácia alebo dilatovanie opatrenie, ktoré zamedzí poškodenie podlahovej konštrukcie pri rozpínaní (zmeny teplôt, pohyby podložia). V praxi ide o prerušenie konštrukcie vytvorením dilatačnej špáry, do ktorej vložíme či vyplníme lišty alebo pružný materiál.

Pokiaľ je podkladový betón či všeobecne podklad dilatovaný, je nutné dilatáciu urobiť tiež v povrchu TopStone. Používať je možné hliníkové alebo nerezové lišty, ktoré nájdete v našej ponuke a môžete si ich objednať spoločne s materiálom TopStone.

Hliníkové či nerezové ukončovacie lišty majú profil písmena L, sú 2, 5 m dlhé a slúžia k ukončeniu a oddeleniu materiálu TopStone od okolitého povrchu. Používajú sa tiež ako dilatácia.

Povrch je pochôdzný po 24 hodinách pri teplote 20°C a plne zaťažiteľný, teda i pojazdný, po 7 dňoch.

Zastrešenie bazénu je vhodné riešiť až po pokládke materiálu TopStone, a to ideálne až po 7 dňoch od realizácie. Po uplynutí 7 dňoch môžeme do povrchu vŕtať a zastrešenie nainštalovať.

Nie. Povrch TopStone je vodepriepustný a teda neslúži ako hydroizolácia. V našom výrobnom sortimente máme riešenie i pre izoláciu podkladu pred pokládkou povrchu TopStone, a síce materiál TopPur. Pre bližšie informácie kontaktujte náš obchodný úsek alebo certifikovaných partnerov.

V prípade novej plochy doporučujeme riešiť túto otázku so svojím odborným projektantom v závislosti na funkčnom využití výslednej plochy a v prípade použitia povrchovej úpravy TopStone na starý betón či povrch sú stavebné technické podmienky podkladovej vrstvy už dané.

Áno. Povrch sa dá pri prípadnom poškodení pomerne ľahko opraviť, ale záleží na miere jeho poškodenia. V prípade nedodržania technologického postupu (tj. zlého premiešania zmesi alebo použitia nesprávneho pomeru živice a tvrdidla) môže postupom času dôjsť k drobeniu kamienkov. V tomto prípade je potrebné povrch doplniť kamienkovou zmesou a použiť revitalizačný náter TopVital, ktorý povrch spevní a obnoví do žiadúceho funkčného stavu.

 

Pro více informací si stáhněte materiálový list TopVital - revitalizační nátěr

Povrch TopStone je bezúdržbový. V zime sneh upratujeme hrablom. Po zime doporučujeme povrch umyť hadicou či tlakovou vodou. Ďalej povrch nepotrebuje z pohľadu jeho funkcie či vlastností ďalšiu údržbu.

 

Pro více informací si stáhněte materiálový list TopVital - revitalizační nátěr

Záruka na pokládku povrchu vykonanou TOPSTONE Slovensko s.r.o. alebo certifikovaným partnerom je 2 roky. V prípade nákupu materiálu a jeho položenia svojpomocne zákazníkom je doba expirácie materiálu uvedená na obale výrobku.

Prvé položené m² materiálu TopStone boli v Beskydách v roku 1996. To je teda dĺžka v praxi overenej životnosti.

Pri odoslaní písomnej objednávky Vám následujúci pracovný deň potvrdíme termín dodania a poprípade spôsob dopravy. Dodávka materiálu netrvá dlhšie než týždeň. V prípade objednania dodávky materiálu s pokládkou je termín zjednávania individuálny.

Cena dopravy nie je zahrnutá v cene materiálu a je vždy zákazníkovi kalkulovaná individuálne (samozrejme ešte pred dodaním materiálu) a účtovaná samostatne. Pokiaľ sa rozhodnete prehliadnuť si naše vzorkovne alebo navštíviť našich certifikovaných partnerov, môžete ihneď nakúpiť materiál pri osobnom odbere.

Materiál je potrebné skladovať na suchom mieste a v pôvodnom obale pri teplote do 10°C. Materiál je potrebné spracovať do 12 mesiacov od jeho výroby viz informácie na obale výrobku.

 • Pokládku je možné realizovať aj na nespevnené plochy. V ponuke máme dva systémy – TopStone Cell a TopStone Mesh.
 • Nie je potrebné robiť rozsiahle výkopové práce ako u ostatných substitútov.
 • Jedná se o vysoko  kvalitnú armovaciu mriežku zo skelného vlákna s veľkou roztečou.
 • Využívajú sa všade tam, kde je potreba zvýšiť pevnosť v ohybu a pružnosť TopStone systému.

Materiálový list TopMesh

 • TopCell používame v povrchoch, v ktorých potrebujeme dosiahnúť väčšej stability podložia bez nutnosti rozsiahlych výkopových prác.
 • Nosným prvkom je TopCell rôzných výšok s perforáciou – z dôvodu spolupôsobenia s ohľadom na  spôsob využívania a zaťažovania výslednej plochy.

Materiálový list TopCell

 • Jedná sa o netradičné designové riešenie využívajúce trendových farieb pre interiéry a exteriéry, ktoré sa chcú odlíšiť.
 • Tento produkt odporúčame aplikovať prioritne v interiéri.
 • Tento produkt zapadá do rodiny kamienkových kobercov TopStone, je zmesou unikátneho interiérového spojiva EpoStone Clear a prírodných farebných riečnych kamienkov.
 • Umiestnením topnej rohože pod povrch TopStone sa dosiahne výbornej akumulácie a prenosu tepla do povrchu a do priestoru miestnosti.
 • Na anhydrid je možné kamenný koberec pokladať vtedy, keď zbytková vlhkosť bude menšia ako 2%. Z dôvodu veľkej savosti anhydridu doporučujeme penetráciu previesť 2x.

Sú 4 možnosti ukončenia kamienkových povrchov

 • Do stratena – rýchla aplikácia bez nutnosti použitia debnenia alebo ukončovacej lišty
 • K debneniu – výhodou je vytvorenie hrany povrchu za pomoci použitého debnenia
 • Do lišty – výhodou je estetický vzhľad, kombinovateľnosť s iným materiálom, možnosť tvarovania lišty na oblých hranách (použitie tvarovacích líšt)
 • Do okapovej lišty – výhodou je odtok vody z hrany podkladovej konštrukcie, farebná kombinovateľnosť s povrchom, rýchla aplikácia