Rady a tipy pre montáž gabiónových konštrukcií

Plánujete stavbu gabiónového plotu či okrasné gabiónové steny? Neviete, aké zvoliť kamenivo do gabiónov? Poradíme, čo by ste mali vedieť pred stavbou gabiónov.

1. Plánovanie

 • Pred začiatkom stavebných prác je dobré si všetko starostlivo naplánovať.
 • Vytýčenie stavebného objektu.
 • Na akom podklade bude gabión stáť.
 • Aká bude výška, prípadne šírka gabiónovej konštrukcie.
 • Pre správne zvolenie variantu je dobré možnosti konzultovať so skúseným realizátorom, prípadne osloviť statika, ktorý nám pomôže zvoliť a vybrať správny variant.
 • Vybrať vhodný typ a veľkosť kameniva ak tomu zvoliť príslušné oko sietí.
 • Správne usadenie a vyplnenie je zárukou dlhej životnosti.

2. Príprava podkladu

 • Základom pre správnu montáž je vhodne zvolený podklad pod gabiónovú konštrukciu.
 • Zhutnené štrkové podložie 20-30 cm, prípadne betónový základ min. 10 cm doplnený stabilizačnými prvkami.
 • Odkopať 20-50 cm zeminy, dostatočne zhutniť, následne vysypať štrkom, frakcie 0-32 mm, dôkladne zhutniť vibračnou doskou a zarovnať podklad, môžete pridať geotextíliu 200 g/m².
 • Ďalším krokom je vystuženie konštrukcie pomocou oceľových stĺpikov, profilov, atď.
 • Skutočnosť, či stabilizačný prvok do konštrukcie použiť, je vždy dobré konzultovať so stavebným technikom, prípadne realizátorom. Stĺpiky betónujeme cca 50-80 cm do zeme, v závislosti na celkovej výške steny alebo ukotvíme na už pripravený betónový podklad (stĺpiky s kotviacou platňou uchytíme pomocou kotviacich skrutiek). Odporúčaná vzdialenosť medzi stĺpikmi je 1 až 2,5 m, záleží na konkrétnom prípade.

3. Montáž gabiónovej konštrukcie

 • Na takto pripravený podklad začneme zostavovať požadovanú konštrukciu, pomocou špirál, prípadne c-spon spájame jednotlivé dielce, následne vložíme dištančné háčiky, rozloženie podľa odporúčania od výrobcu.
 • Do takto pripravenej zostavy môžeme začať postupne vypĺňať kamenivo. V prípade, že staviame viac radov na seba vypĺňame kamenivom postupne každý rad zvlášť.
 • Na dosiahnutie rovnej a nezvlnenej pohľadovej strany odporúčame na samotnú konštrukciu pripevniť pomocou viazacieho drôtu lešenárske rúrky (ešte pred samotným plnením kamenivom). Po naplnení kamenivom, rúrky odstránime a pripevníme na ďalší segment, takto pokračujeme po celej dĺžke plotu, aby výsledok bol čo najlepší.

Na zachovanie tvarovej stability košov gabiónovej konštrukcie pri ich plnení kamenivom sa ihneď po rozmiestnení dištančných spôn pripevňujú k lícovej strane lešenárskej rúrky.
Na čelnú stranu sa viazacím drôtom uchytí dva rady šesťmetrových trubiek nad seba.
Najlepšie na piaty vodorovný drôt odspodu a tretí vodorovný drôt zhora.
Rúrky na lícovej strane sa pre lepšie udržanie roviny celého radu košov prekladajú cez seba s presahom cca 0,5 až 2 metre. Po naplnení košov kamenivom sa rúrky sňajú a použijú sa na stabilizáciu ďalšieho úseku radu.

Použitie lešenárskych rúrok zaisťuje tvarovú stabilitu pohľadovej strany i celej konštrukcie a tým skvalitňuje, zrýchľuje a uľahčuje ďalšie vrstvy gabiónov. Stiahnutím lešenárskych rúrok na sieť sa vykonáva cez spoj (kríž).

Gabiony_umiestnenie-rurok.png

4. Ukladanie, sypanie kameniva

 • Variant skladanej konštrukcie je časovo náročnejší, ale celkový výsledok je o to lepší. Snažíme sa pohľadové strany skladať tak, aby medzi jednotlivými kusmi kameniva boli čo najmenšie medzery a čo najväčšou plochou sa kamenivo opieralo o pohľadovú sieť. Zvyšok konštrukcie môžeme následne vysypať. Vždy si dávame pozor na už vložené dištančné háčiky, aby sa pri sypaní kameniva nedeformovali!
 • Variant sypaného kameniva, nie je časovo tak náročná, ale celkový výsledok nie je tak úhľadný. Dbáme na to, aby nevznikali pri sypaní väčšie vzduchové medzery, prípadne ručne upravíme.
 • Výplňový kameň musí byť odolný voči poveternostným vplyvom, neštiepivý a dostatočne tvrdý.
 • Do pohľadovej strany (líca) sa používa lomový kameň, jeho optimálne rozmery sú 1,5 až 3-násobkom rozmeru oka siete. Na zásyp rubu steny sa bežne používa kamenivo frakcie 32 až 63 cm a 63 až 125 cm.
 • Odporúčaná frakcia kameniva pre daný typ siete:
  - 32 až 63 mm pre oko sietí 5×5 cm, alebo 10×2,5 cm,
  - 63 až 125 mm pre oko sieťou 10×5 cm, alebo 5×10 cm, možno doplniť frakciou 32 až 63 mm na vyplnenie a zarovnanie medzier,
  - 125 až 250 mm pre oko sieťou 10×10 cm, možno doplniť frakciou 63 až 125 mm na vyplnenie a zarovnanie medzier.
plnenie_kamenivom.png

Upozornenie, tieto rady a tipy sa môžu pre jednotlivé realizácie gabiónových konštrukcií líšiť. Cieľom je čo najviac priblížiť problematiku a popísať niektoré rady a triky na montáže konštrukcií svojpomocne.

Prajeme Vám veľa šťastia a veríme, že sa všetko vydarí podľa vašich predstáv a výsledný efekt bude perfektný. S plánovaním vášho vysnívaného gabiónu vám pomôže aj naša kalkulačka gabiónov, tak ju neváhajte vyskúšať!

Zostaňme v kontakte

Prajete si dostávať novinky e-mailom a byť stále v obraze? Stačí zadať Váš e-mail a prihlásiť sa k odberu noviniek.

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení a zpracování marketingových nabídek. Více informací:Ochrana osobních údajů

Stránky jsou chráněny službou Google reCAPTCHA ochrana osobních údajů a smluvní podmínky.

ISO 9001 ISO 14001

Kontakt

Prevádzka a korešpondenčná adresa spoločnosti:
TOPSTONE Slovensko s.r.o.
Vrbovská cesta 123, 921 01 Piešťany
+421 918 459 563
info@topstone.sk

IČO: 47096926
IČ DPH: SK 2023753886

Sídlo firmy:

TOPSTONE Slovensko s.r.o.
Bratislavská 113, 921 01 Piešťany

Bankové spojenie: 4017922122 / 7500
IBAN: SK05 7500 0000 0040 1792 2122
Spoločnosť je registrovaná na okresnom súde Trnava,
oddiel s.r.o., vložka číslo 31454/T

Otváracia doba:
Pondelok - Piatok: 8:00 – 16:30 hod.